Jak używać żeliwnych naczyń i patelni Staub na indukcji?

Żeliwo jest jednym z najbardziej ferromagnetycznych materiałów, czyli takim, które wyśmienicie sprawdzi się na indukcji. Rzecz jasna, wykorzystasz je z równym powodzeniem na każdej innej kuchence, od gazowej, przez ceramiczną, po elektryczną. 

Żeliwne naczynia Staub, bo im poświęcam tekst, są tak uniwersalne, że po wygrzaniu, które warto przeprowadzić, by garnek zyskał pełnię swoich możliwości, że przygotujesz w nich całkiem i dosłownie wszystko. Otworzą się przed Tobą smaki i aromaty potraw kuchni całego świata. Wzmocnione, nota bene, przez żeliwo, które niejako z automatu podbija smaki i głębie aromatów.

Żeliwne, francuskie naczynia Staub służą do gotowania, smażenia, duszenia, pieczenia i zapiekania. Oczywiście, z racji fenomenalnych właściwości termicznym, możesz serwować w nich potrawy na stół - nawet w ogrodzie. I tam będą długo ciepłe.

 

Żeliwne farmazony

W sieci można czasem znaleźć informacje, że żeliwo nie współpracuje z indukcją. To, w przypadku prawdziwego, europejskiego żeliwa, francuskiego (Staub), czy szwedzkiego (Skeppshult) wierutna bzdura. Prawdziwe żeliwo uznawane jest za „mistrza indukcji”. Zjawiskowo wręcz przewodzi ciepło. Dlatego nie ma się co obawiać, czy garnki Staub będą działały na Twojej indukcji.

Skąd biorą się takie mylące informacje (mówiąc wprost – internetowe idiotyzmy)? Może się zdarzyć, że ktoś kupił tzw. pół-żeliwo, albo naczynia, których materiał był bardzo zanieczyszczony, czyli w żeliwie było mnóstwo pęcherzyków powietrza, jego skład nie miał wiele wspólnego z żeliwną surówką. Efekt? Takie żeliwo słabej jakości, produkowane masowo z reguły poza Europą, może na indukcji nie działać. I z reguły nie działa albo działa tak opornie, że garnka prawie nie da się nagrzać. Dodatkowo - takie pseudo-żeliwo może rozsadzić, dosłownie, kropla zimnej wody, czy nieco wyższa temperatura panująca na kuchence. Sprawdziłem!

Sumując - dobre, markowe, europejskie żeliwo, np. francuskiej marki Staub (produkowane we Francji), idealnie współpracuje z indukcją.

 

Żeliwo Staub kocha indukcję

Kiedy postawisz dobry żeliwny garnek na indukcji, możesz spodziewać się, że nagrzeje się w mgnieniu oka. Wielu pyta, na jakich mocach palnika indukcji najlepiej używać francuskich garnków Staub.

Problem, bo nie istnieje jednoznaczna recepta. Indukcja indukcji nierówna. Na jeden nagrzejesz garnek błyskawicznie do bardzo wysokich temperatur na 30-40% mocy palnika, na innej trzeba będzie do tego samego aż 80% - to trzeba potestować i posprawdzać.

 

Boost zasadniczo niewskazany

Niektóre indukcje wyposażone są w funkcję szybkiego gotowania (mają różne nazwy, np. Boost). Jeśli nie gotujesz wody w żeliwnym garnku Staub, ten program powinien zostać zapomniany. Na sprawnej, dobrze działającej indukcji żeliwo nagrzeje się w niesamowicie szybkim tempie. Samo gotowanie, duszenie, czy smażenie i tak musi przebiegać na niższych temperaturach, bo perfekcyjnie rozgrzane żeliwo będzie świetnie oddawało ciepło w głąb potraw. Więc nie trzeba go stale podgrzewać na wysokich mocach palnika. Oszczędzasz tym samym energię.

Znowu podkreślę – piszę wyłącznie o francuskich naczyniach Staub.

 

 

Rozmiar palnika, a dno żeliwnego garnka Staub

Należy pamiętać, by, w miarę możliwości, rozmiar palnika kuchni indukcyjnej, na którym postawisz żeliwny garnek, czy wok odpowiadał średnicy dna naczynia. Ale nie musisz trzymać się kurczowo tej reguły. Jeśli masz niewielki palnik, mniejszy od średnicy garnka o 2-3 cm, on i tak się doskonale rozgrzeje. Może będzie to nieco dłużej trwało, ale mówimy tu o sekundach. Więc poczekać warto.

Jeśli masz malutki palnik, 2-3 razy mniejszy od średnicy dna garnka, może być problem z nagrzaniem go. W takiej sytuacji możesz doprowadzić do przegrzania środka naczynia. Nie polecam.

Z drugiej strony - jeśli masz duży palnik, np. 22 cm średnicy, a postawisz na nim 12-15 cm garnek, wszystko będzie grało. Indukcja podgrzeje tylko to, co bezpośrednio przylega do palnika. Stracisz nieco energii, ale nie uszkodzisz garnka Staub.

 

Smażenie i podsmażanie w żeliwie Staub stojącym na indukcji

Jeśli zamierzasz podsmażyć coś, np. cebulkę, czy pierogi w garnku, którego używasz na indukcji, musisz wszystko (olej, cebulkę, czy pierogi) przygotować wcześniej, bo możesz nie zdążyć z szykowaniem produktów, jako że Twój garnek już dawno będzie palił tłuszcz.

Jeszcze raz powtórzę - żeliwo Staub na indukcji rozgrzewa się błyskawicznie.

 

Duszenie w garnku Staub używanym na indukcji

Jeśli z kolei dusisz, czy przygotowujesz sosy w garnku Staub, używanym na indukcji, nie nastawiaj wysokich temperatur, bo sos może się zbyt szybko zredukować, czy zagęścić. Podobnie ma się rzecz ze słodkimi składnikami, które mogą się za szybko skarmelizować i przywrzeć do dna.

 

Sumując

Połączenie żeliwa Staub i indukcji jest wręcz genialne. Musisz tylko uzbroić się w odrobinę cierpliwości i sprawdzić, jakie temperatury sprawdzą się najlepiej w przypadku Twojej kuchenki i preferowanych przez Ciebie dań.

Żeliwo i indukcja „dogadają się” błyskawicznie. Efekt? Niesłychana uniwersalność garnków, oszczędność energii i czasu gotowania, plus niezwykłe, wzmocnione smaki.

Wielu gotujących potwierdza to, o czym mówię od lat. Te niezwykle eleganckie naczynia prowokują, by gotować lepiej i nieustannie eksperymentować. To tworzy i kuchnię i życie bogatszym.

  

Krystian Wawrzyczek - specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Staub

www.prestizowakuchnia.pl

 

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Kapryśne patelnie ze stali szlachetnej - tajniki smażenia

Patelnia ze stali szlachetnej to wyśmienity sprzęt kuchenny. Posłuży przez lata pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowana do smażenia.

Poproszę pół kilo patelni, czyli smażenie dla samobójców

Kuchenny Inkwizytor padł ofiarą własnej ciekawości. Zaglądając w koszyki kupujący w hipermarkecie, dowiedział się, na czym smażą rodacy. Oto historia o patelni-śmiertelni.

Miedziane naczynia kontra te z blachy miedzianej lub pokryte miedzią

Utarło się w świecie kulinariów mówić, że nie ma nic ponad miedziane naczynia. Musisz jednak umieć odróżnić prawdziwe garnki z miedzi, te z blachy miedzianej i pokryte miedzią. Co je różni?

Nasza telewizja kulinarna, czyli chyba zwariowaliśmy

Słyniemy z tego, że, z reguły robimy coś, na co mało kto chciałby się porwać z własnej i nieprzymuszonej woli. Dziś opiszemy nasz najnowszy projekt - telewizję kulinarną.

Gorące serwowanie - żeliwne mini-garnuszki francuskiej marki Staub

Serwowanie gorących przystawek to prawdziwa sztuka. Jeśli jednak serwować przysmaki w maluśkich żeliwnych garnuszkach marki Staub, uczta nie może się nie udać.

Jak piękne rzeczy zmieniają życie, część 1

Człowiek zbyt mocno podlega naciskom świata, denerwuje się, nie potrafi się zrelaksować. Stąd dobrze otaczać się pięknymi przedmiotami, które zmieniają życie na lepsze.
}