Dobra, zdrowa, świeża surówka z kapusty pekińskiej może powstać nawet w czasie, gdy na świecie zaczyna panować jesień i surowa zima. Szczęściem, nawet i wtedy można dostać warzywa. Surówka z kapusty pekińskiej z przeróżnymi dodatkami - warzywami i owocami - może gościć w Waszej kuchni niemal na okrągło.
Jest nieskończona wręcz ilość wersji surówki z kapusty pekińskiej. Trudno się nią znudzić, bo może być niewyobrażalnie różnorodna - prosta, banalna, albo wyszukana i wykwintna. Wszystko zależy od tego, co zażyczysz sobie do niej dodać i typu sosu, który przygotujesz.
Prosty przepis na szybką surówkę
Nasz przepis może być bazą do eksperymentów. Jak zobaczysz w filmie poniżej, użyliśmy do stworzenia surówki (która zmieściła się w ogromnej misce), przeróżnych warzywno-owocowych składników. Taka ilość starczy dla dużej, bardzo głodnej rodziny, czy gromady znajomych. Albo - zostanie na drugi dzień. Wtedy, niestety, trochę podcieknie, ale nadal będzie doskonała. Kapusta pekińska ma to do siebie, że nie więdnie, jak sałata, więc i na drugi dzień jest chrupiąca.
Składniki surówki:
1 kapusta pekińska
2 świeże, czerwone papryki
5-6 ogórków konserwowych
3-4 pomidory
3 jabłka
puszka kukurydzy
puszka ananasa
Przyprawy:
świeżo mielone sól i pieprz
ocet balsamiczny
ocet winny
oliwa z oliwek
cukier trzcinowy
czosnek granulowany
papryka słodka, ostra lub wędzona
koperek świeży lub suszony
Sos sałatkowy - składniki:
Wlej do szklanki, czy kubka 4 łyżki oleju lub oliwy z oliwek, dodaj 2 łyżki octu winnego, 1 łyżkę octu balsamicznego, dodaj mieloną sól i mielony pieprz, czosnek i koperek.
Sposób przyrządzania surówki z kapusty pekińskiej
Umyj warzywa (trzeba też umyć w środku pokrojoną w ćwiartki kapustę pekińską). Pomidory sparz wrzątkiem, obierz ze skórki. Kapustę pekińską poszatkuj, jabłka, pomidory, paprykę i ananas pokrój w grubą kostkę, a ogórki konserwowe w drobną kosteczkę. Wszystko wymieszaj.
Teraz dwie opcje:
1. Jeśli podasz surówkę zaraz po przyrządzeniu, przypraw ją solą i pieprzem oraz odrobiną papryki, czosnku i koperku. Dodaj nieco octu balsamicznego, winnego i oliwy z oliwek. Pomieszaj. Przygotuj sos sałatkowy i bardzo dokładnie go wymieszaj. Gdy wszystkie składniki się połączą, a sos będzie gęsty i aromatyczny, polej sałatkę i wymieszaj całość. Wstaw do lodówki na 10-15 minut. Serwuj z mięsami, rybami, frytkami, czy ziemniakami.
2. Jeśli planujesz podać sałatkę za kilka godzin, wstaw ją do lodówki bez przypraw. Dopiero na kilkanaście minut przed podaniem przyprawiaj i dodaj sos. Delikatnie wymieszaj i serwuj.
Czas przygotowania:
Tu sporo zależy, co masz do krojenia, siekania i szatkowania i, czy lubisz kroić dobrym, ostrym nożem. Generalnie wszystko trwa około 15 minut, choć perfekcjonista będzie kroił dobre pół godziny.
Dział PR Grupy Nas Troje
Zdjęcie: Nas Troje TV
Szukaj nas tutaj: