Japońskie noże dla polskich mistrzów kuchni

Ile znaczy doskonały nóż, wie najlepiej ten, kto ma z nim kontakt codziennie, przez wiele godzin. Najlepiej wie to, oczywiście, zawodowy kucharz. Nóż, który jest głównym narzędziem pracy w kuchni, musi spełniać szereg warunków. Nade wszystko powinien być nożem kutym, nie zaś sztancowanym, czyli wycinanym ze stali lub, co gorsza, stalowej blachy. Kuty nóż gwarantuje doskonałe wyważenie, przez co ręka długo krojącego nie męczy się.

Druga kwestia - kuty nóż jest wiele ostrzejszy w stosunku do tradycyjnych, sztancowanych noży, jako że został wykonany z doskonałych gatunków stali, często nawet z dzikiej stali damasceńskiej lub wyjątkowej gatunkowej stali japońskiej o wysokiej zawartości węgla.

 

Mistrz kuchni sam wybiera sobie najbardziej odpowiadający stylowi pracy nóż

 

Przy tym – kuty nóż jest sztywny, a zarazem odpowiednio elastyczny. Ta pozorna sprzeczność jest o tyle istotna w przypadku, nade wszystko, noży japońskich, że rdzeń, czyli jądro klingi noża, wykuwa się z innego gatunku stali wysokowęglowej, a warstwę zewnętrzną (lub - w wielu wypadkach - warstwy) z jeszcze innego, co daje efekt elastyczności i niezwykłej trwałości noża. Kuty nóż można szybko i łatwo naostrzyć tak, by był przez długi czas zdatny do nawet najbardziej wymagających kuchennych czynności.

Z tymi wszystkimi zaletami łączy się jedna, z braku odpowiedniego słowa użyję sformułowania „niedogodność” - stosunkowo wysoka cena, jeśli porównać kuty nóż do jego sztancowanych „odpowiedników”. Niemniej – każdy przedmiot dobrej lub bardzo dobrej jakości jest inwestycją na długie lata. Zakup doskonałego noża, czy zestawu noży, będzie w perspektywie czasu wiele tańszy niż kupowanie raz za razem sztancowanych, tanich noży. Kute noże posłużą całe lata lub nawet dekady. Nie będzie ich trzeba wymieniać, gdy stępią się, jako że zawsze można je na powrót naostrzyć tak, by zaskakiwały jakością.

 

Kucharze z prawdziwego zdarzenia sięgają bardo chętnie po wyjątkowe, japońskie noże

 

Kuty nóż kosztuje niemało z tego też względu, że często wykuwany jest ręcznie lub przy bardzo dużym udziale człowieka. Tu nie ma mowy o masowej produkcji, jest za to staranny, kontrolowany proces kucia, któremu, jak w przypadku noży japońskich, do dziś towarzyszy misterny i skomplikowany rytuał przeprowadzany przez mistrzów rzemiosła.

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jak piec w żeliwnych garnkach?

Żeliwne naczynia Staub, owalne i okrągłe, doskonale sprawdzą się jako głębokie brytfanny. Trzeba tylko wiedzieć, jak je odpowiednio rozgrzać, by pieczenie, czy zapiekanie dało najlepszy efekt.

Kto wybiera noże mistrza Takeshi Saji - laik, czy profesjonalista?

Noże mistrza Takeshi Saji wybierają, nade wszystko, osoby o specyficznym guście, czyli ludzie ceniący sobie ręczne rzemiosło i indywidualizm twórcy. Ci, którzy doceniają unikaty na skalę światową.

Noże do sushi i sashimi, Yanagi, Yanagiba - leksykon noży, część 10

Noże do sushi, noże do sashimi, zwane Yanagiba, czy Yanagi Sashimi, stały się w Polsce nadzwyczaj popularne z racji upodobania do orientalnych dań.

Wiele odsłon grillowania - żeliwne patelnie Staub

Francuska marka Staub słynie w świecie ze swoich wyśmienitych patelni grillowych z nieprzywierającymi powłokami. Form i rozmiarów – do wyboru, do koloru.

Wypasiony prezent dla kuchennego bosa

Przepiękny, nadzwyczaj elegancki kolor naczyń Basil Green, francuskiej marki Staub, kusi wyrazistą, szmaragdową zielenią. W żeliwnym garnku wszystko smakuje trzy razy lepiej.

Jaki jest najbardziej podstawowy zestaw noży kuchennych?

Wielu pyta, jaki zestaw noży przyda im się w kuchni. To niełatwe, wbrew pozorom, pytanie. Trzeba wziąć pod uwagę wiele zmiennych. Czytaj o tym, jak może wyglądać podstawowy zestaw noży.
}