Miyabi - mistrz ostrej tradycji i dokładnej nowoczesności

Miyabi to marka specyficzna. Jest bardzo młoda, bo powstała w 2002 roku, więc okazuje się być najmłodsza ze wszystkich japońskich marek, które prezentujemy w ofercie sklepu PrestiżowaKuchnia. Ale, choć młoda, zrobiła na rynku japońskich noży dużo zamieszania, bo wykorzystała najnowsze metody metalurgii, płynnie łącząc je z tradycją klasycznego, orientalnego kowalstwa, którego wiedza sięga 9 wieków wstecz.

 

Kuźnia-laboratorium

Jeśli zestawić markę Miyabi z klasyczną japońską kuźnią, ta pierwsza wygląda jak laboratorium, którego nie powstydziłoby się NASA. A stworzenie takiego miejsca w Seki, czyli japońskiej stolicy noża, było możliwe za sprawą gigantycznych pieniędzy niemieckiego koncernu Zwilling J.A. Henckels. Bo marka Miyabi jest córką firmy, która od XVIII wieku uczy Europę gotować.

 

Zwilling zrozumiał, że doszedł do skraju „nożowych” możliwości

Choć noże marki Zwilling, słynne w świecie, są dobrej i bardzo dobrej jakości, do noży japońskich im daleko. Więc Zwilling ambitnie postanowił wejść w świat japońskich ostrzy. Ale, na szczęście, nie zabrał się za ich kucie sam, w Niemczech. Co by to były za noże?!

W sercu japońskiego "zagłębia noża", w mieście Seki, niemiecki koncern stworzył niesłychanie nowoczesną kuźnię, zatrudnił w niej mistrzów rzemiosła i najlepszych inżynierów, którzy razem opracowali przełomowe dzieło - stal proszkową Microcabridge, z której słyną noże Miyabi.

 

 

Unikatowe noże, które można legalnie wywieźć z Japonii

Japońskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zabrania wywozić z Japonii noże i miecze kute z dodatkiem Tamahagane, od wieków ściśle strzeżonego dodatku do stali, który sprawia, że japońskie ostrza kroją niemal same.

Miyabi doszło do wniosku, że trzeba, w takim razie, wymyślić jakiś równie doskonały zastępnik. I tak powstała stal proszkowa, która jest krokiem milowym w metalurgii. Dzięki niej noże Miyabi są nieprawdopodobnie ostre, a przy tym kosztują ułamek ceny tego, co trzeba by zapłacić za tradycyjny, japoński nóż o porównywalnej ostrości i jakości. W ten sposób Miyabi zrobiło na rynku sporą rewolucję.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu technik, technologii kulinarnych, pasjonat japońskich noży

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

 

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Tytanowe nieprzywierające woki Woll, czyli prościej się nie da

Tytanowy wok niemieckiej marki Woll to naczynie, które jeszcze do niedawna raptem uzupełniało kolekcję sprzętów kuchennych znanego producenta. Teraz święci triumfy i zyskuje na wartości.

Czy musisz tłumaczyć się z zakupu dobrego, japońskiego noża?

Albo kroisz poważnie, doskonalisz talenty, kupujesz coraz lepsze noże kuchenne, albo „chechłasz” nożem po prababci, który wieki temu zapomniał, co znaczy ostrość. Po której stronie stoisz?

Szaro-grafitowe oblicze dostojnych naczyń Staub

Nie ma na świecie człowieka, któremu nie przypadłaby go gustu kradnąca serce seria żeliwnych garnków, patelni i woków Staub. Graphite Grey czaruje od pierwszego wejrzenia.

Kaprysy twardziela, czyli czego nie tolerują żeliwne naczynia Staub

Wyśmienite, obdarzone dożywotnią gwarancją żeliwne naczynia marki Staub stawiają swojemu użytkownikowi nieco wymagań. Odwdzięczają się za to rewelacyjną jakością.

Małe noże do obierania warzyw i owoców - leksykon noży, część 8

Małe noże do obierania warzyw i owoców trzeba traktować poważnie. Mają bezpośrednio kontakt z żywnością, stąd trzeba wybierać noże stworzone przez zaufanych producentów.

Truflowe oblicze żeliwnych garnków Staub - kolekcja White Truffle

Współczesne naczynia mają być maksymalnie uniwersalne i funkcjonalne. Najlepiej, by służyły na każdym typie kuchenki, jak i w piekarniku. Czytaj o żeliwnych garnkach White Truffle Staub.
}