Miyabi - mistrz ostrej tradycji i dokładnej nowoczesności

Miyabi to marka specyficzna. Jest bardzo młoda, bo powstała w 2002 roku, więc okazuje się być najmłodsza ze wszystkich japońskich marek, które prezentujemy w ofercie sklepu PrestiżowaKuchnia. Ale, choć młoda, zrobiła na rynku japońskich noży dużo zamieszania, bo wykorzystała najnowsze metody metalurgii, płynnie łącząc je z tradycją klasycznego, orientalnego kowalstwa, którego wiedza sięga 9 wieków wstecz.

 

Kuźnia-laboratorium

Jeśli zestawić markę Miyabi z klasyczną japońską kuźnią, ta pierwsza wygląda jak laboratorium, którego nie powstydziłoby się NASA. A stworzenie takiego miejsca w Seki, czyli japońskiej stolicy noża, było możliwe za sprawą gigantycznych pieniędzy niemieckiego koncernu Zwilling J.A. Henckels. Bo marka Miyabi jest córką firmy, która od XVIII wieku uczy Europę gotować.

 

Zwilling zrozumiał, że doszedł do skraju „nożowych” możliwości

Choć noże marki Zwilling, słynne w świecie, są dobrej i bardzo dobrej jakości, do noży japońskich im daleko. Więc Zwilling ambitnie postanowił wejść w świat japońskich ostrzy. Ale, na szczęście, nie zabrał się za ich kucie sam, w Niemczech. Co by to były za noże?!

W sercu japońskiego "zagłębia noża", w mieście Seki, niemiecki koncern stworzył niesłychanie nowoczesną kuźnię, zatrudnił w niej mistrzów rzemiosła i najlepszych inżynierów, którzy razem opracowali przełomowe dzieło - stal proszkową Microcabridge, z której słyną noże Miyabi.

 

 

Unikatowe noże, które można legalnie wywieźć z Japonii

Japońskie Ministerstwo Przemysłu i Handlu zabrania wywozić z Japonii noże i miecze kute z dodatkiem Tamahagane, od wieków ściśle strzeżonego dodatku do stali, który sprawia, że japońskie ostrza kroją niemal same.

Miyabi doszło do wniosku, że trzeba, w takim razie, wymyślić jakiś równie doskonały zastępnik. I tak powstała stal proszkowa, która jest krokiem milowym w metalurgii. Dzięki niej noże Miyabi są nieprawdopodobnie ostre, a przy tym kosztują ułamek ceny tego, co trzeba by zapłacić za tradycyjny, japoński nóż o porównywalnej ostrości i jakości. W ten sposób Miyabi zrobiło na rynku sporą rewolucję.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu technik, technologii kulinarnych, pasjonat japońskich noży

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

 

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

 

Artykuły powiązane

Wiele odsłon grillowania - żeliwne patelnie Staub

Francuska marka Staub słynie w świecie ze swoich wyśmienitych patelni grillowych z nieprzywierającymi powłokami. Form i rozmiarów – do wyboru, do koloru.

Dlaczego na rynku naczyń Premium jest tak niewiele nieprzywierających garnków?

Garnki z nieprzywierającymi powłokami są dość rzadkim zjawiskiem w świecie markowych kulinariów. Z czego wynika ich niewielka popularność?

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.

Kuchenne, orientalne noże Santoku - leksykon noży, część 1

Nóż Santoku to specyficzne połączenie ostrza klasycznego noża kucharza i niewielkiego tasaka. Dzięki swojej formie Santoku pozwala na bardzo wygodne siekanie warzyw.

Naczynia TechnIQ Scanpan i poszalejesz w kuchni

Duńska marka Scanpan znowu jest na topie. Wraz z zawodowymi kucharzami stworzyła serię niezwykle pomysłowych, nieprzywierających i stalowych naczyń TechnIQ.

Noże uniwersalne, ciekawe zjawisko - leksykon noży, część 5

Noże uniwersalne, wbrew swojej nazwie, nie są, bynajmniej, tzw. nożami do wszystkiego. Sprawdzą się jako ostrza do krojenia niewielkich warzyw, niedużych kawałków mięs.
}