Noże Miyabi 5000 MCD 67 Black, czyli 132 warstwy japońskiej perfekcji

Czerwiec 2016 roku przyniósł kolejne oczarowanie japońskimi nożami. Japońska marka Miyabi, należąca do koncernu Zwilling J.A. Henckels, zaproponowała światu długo wyczekiwaną odsłonę swoich perfekcyjnych noży Miyabi 5000 MCD 67 Black. 132-warstwowe noże damasceńskie okazały się być tak nieprawdopodobnych zjawiskiem, że zabrakło ich w magazynie producenta w ciągu zaledwie 2 tygodni od premiery. Wyprzedały się niemal natychmiast. Szczęściem, udało mi się kupić nóż Miyabi Black dla siebie, więc mogę go już testować i cieszyć się krojeniem, na które pozwalają noże wiele, wiele droższe. I opowiadać przyszłym ich posiadaczom, jakie rozkosze staną się ich udziałem.

 

Noże jak z bajki

Linia Black jest unikatowa – czerniona lekko klinga jest matowa, przez co perfekcyjnie wyrazisty staje się damasceński, piękny dziwer, który tworzą naprzemiennie skuwane warstwy wysokowęglowej stali otulającej rdzeń ze stali proszkowej MicroCabridge. Noże Miyabi 5000 MCD 67 Black mają oszałamiającą wręcz twardość - 66 stopni HRC w skali Rockwella. Dlatego są nieziemsko wręcz ostre. Można je ostrzyć, korzystając z dobrych kamieni półsyntetycznych (np. Zwillinga lub kamieni Miyabi) raz na 4-5 miesięcy. I to przy założeniu, że noża się nie oszczędza i kroi nim codziennie, nawet po kilka godzin.

 

Unikatowe, 132-warstwowe noże japońskie Miyabi 5000 MCD 67 Black z Seki w Japonii

 

Dobierz odpowiednią deskę do swoich noży

Oczywiście, do tak doskonałych noży trzeba dobrać równie doskonałą deskę. Nie wchodzi w grę tworzywo sztuczne, czy miękkie drewniane deski z marketu. Polecam deski wykonane z wysokiej jakości wysezonowanego drewna lub doskonałe japońskie deski z syntetycznego kauczuku. 

 

Perfekcyjne wykonanie japońskich mistrzów rzemiosła

Dopełnieniem przepięknej damasceńskiej, 132-warstwowej, wściekle wręcz ostrej klingi są wyjątkowe rękojeści z czarnego jesionu. Nóż zdobi wbijany ręcznie kołek mekuga - mosaic pin, będący jednoznacznym dowodem na perfekcyjne, ręczne wykończenie każdego z noży, jego pochodzenie i wartość – nie tylko praktyczną, czy estetyczną, ale i kolekcjonerską.

Linia damasceńskich, japońskich noży Miyabi 5000 MCD 67 Black kuta jest w Seki, które słynie z najlepszych na świecie orientalnych mieczy i noży. Nad produkcją noży Miyabi czuwają najlepsi mistrzowie rzemiosła, którzy nie pozostawiają miejsca na jakikolwiek kompromis, czy improwizację. Pozostaje liczyć, że Miyabi będzie kuć swoje stalowe arcydzieła na tyle regularnie, że nie będziemy musieli miesiącami na nie czekać.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

Solą i pieprzem do smaku, czyli o maestrii polskiego przyprawiania

Polska kuchnia bywa rozczarowująca w swojej zachowawczości. Kuchenny Inkwizytor z niechęcią przemieszcza się po świecie „przyprawiania solą i pieprzem do smaku”.

I nie opuszczę Cię aż do śmierci - czyli o niemocy rozstania się z alergią

Niektórzy alergicy, co zdumiewa, niechętnie rozstają się ze swoją utrudniającą życie przypadłością. Choć mogą kupić naczynia dla alergików, unikają ich, jak ognia.

„SPEC-Kuchnia”, czyli przepyszne gotowanie Tomka Krasowskiego - luksusowo, a niedrogo

SPEC-Kuchnia to nasz kolejny program kulinarny. Serdecznie zapraszamy wszystkich kochających super-gotowanie. Mistrz kuchni, Tomasz Krasowski, pokazuje swoje talenty i czaruje smakiem.

Porcelana Revol, która działa na indukcji. Słyszeliście o czymś takim?

Mimo że płyty indukcyjne są niezwykle popularne, niektóre typy naczyń nie potrafią do dziś z nimi współpracować. Poczytaj o marce Revol, która zmusiła porcelanę do działania na indukcji.

Naczynia Industry marki Demeyere, czyli mistrzostwo na wyciągnięcie ręki

Belgijska marka Demeyere to producent-fanatyk. Jeśli coś robi, to najlepiej, jak się da. Dlatego jego kolekcje naczyń budzą powszechny zachwyt wśród miłośników kuchni i zawodowych kucharzy.

Blask włoskiego designu - seria Glamour marki Bugatti

Linia kuchennych utensyliów Glamour, marki Bugatti, powstała dzięki talentowi Andreas’a Seegatz’a i grupy Architects Milano-Berlin, stałych współpracowników włoskiej firmy
}