Noże Miyabi 5000 MCD 67 Black, czyli 132 warstwy japońskiej perfekcji

Czerwiec 2016 roku przyniósł kolejne oczarowanie japońskimi nożami. Japońska marka Miyabi, należąca do koncernu Zwilling J.A. Henckels, zaproponowała światu długo wyczekiwaną odsłonę swoich perfekcyjnych noży Miyabi 5000 MCD 67 Black. 132-warstwowe noże damasceńskie okazały się być tak nieprawdopodobnych zjawiskiem, że zabrakło ich w magazynie producenta w ciągu zaledwie 2 tygodni od premiery. Wyprzedały się niemal natychmiast. Szczęściem, udało mi się kupić nóż Miyabi Black dla siebie, więc mogę go już testować i cieszyć się krojeniem, na które pozwalają noże wiele, wiele droższe. I opowiadać przyszłym ich posiadaczom, jakie rozkosze staną się ich udziałem.

 

Noże jak z bajki

Linia Black jest unikatowa – czerniona lekko klinga jest matowa, przez co perfekcyjnie wyrazisty staje się damasceński, piękny dziwer, który tworzą naprzemiennie skuwane warstwy wysokowęglowej stali otulającej rdzeń ze stali proszkowej MicroCabridge. Noże Miyabi 5000 MCD 67 Black mają oszałamiającą wręcz twardość - 66 stopni HRC w skali Rockwella. Dlatego są nieziemsko wręcz ostre. Można je ostrzyć, korzystając z dobrych kamieni półsyntetycznych (np. Zwillinga lub kamieni Miyabi) raz na 4-5 miesięcy. I to przy założeniu, że noża się nie oszczędza i kroi nim codziennie, nawet po kilka godzin.

 

Unikatowe, 132-warstwowe noże japońskie Miyabi 5000 MCD 67 Black z Seki w Japonii

 

Dobierz odpowiednią deskę do swoich noży

Oczywiście, do tak doskonałych noży trzeba dobrać równie doskonałą deskę. Nie wchodzi w grę tworzywo sztuczne, czy miękkie drewniane deski z marketu. Polecam deski wykonane z wysokiej jakości wysezonowanego drewna lub doskonałe japońskie deski z syntetycznego kauczuku. 

 

Perfekcyjne wykonanie japońskich mistrzów rzemiosła

Dopełnieniem przepięknej damasceńskiej, 132-warstwowej, wściekle wręcz ostrej klingi są wyjątkowe rękojeści z czarnego jesionu. Nóż zdobi wbijany ręcznie kołek mekuga - mosaic pin, będący jednoznacznym dowodem na perfekcyjne, ręczne wykończenie każdego z noży, jego pochodzenie i wartość – nie tylko praktyczną, czy estetyczną, ale i kolekcjonerską.

Linia damasceńskich, japońskich noży Miyabi 5000 MCD 67 Black kuta jest w Seki, które słynie z najlepszych na świecie orientalnych mieczy i noży. Nad produkcją noży Miyabi czuwają najlepsi mistrzowie rzemiosła, którzy nie pozostawiają miejsca na jakikolwiek kompromis, czy improwizację. Pozostaje liczyć, że Miyabi będzie kuć swoje stalowe arcydzieła na tyle regularnie, że nie będziemy musieli miesiącami na nie czekać.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Miyabi

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 1

Włoska marka Bugatti słynie ze swojego doskonałego, designerskiego sprzętu kuchennego. Największą popularnością cieszą się, bez wątpienia, czajnik Vera i toster Volo.

Kapryśne patelnie ze stali szlachetnej - tajniki smażenia

Patelnia ze stali szlachetnej to wyśmienity sprzęt kuchenny. Posłuży przez lata pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowana do smażenia.

Jak deska kuchenna pomaga zachować ostrość noża

Wielu krojących, którzy wyposażyli się w nawet dobre, czy bardzo dobre noże, ma kłopot z ich ostrością. Dziwią się, że nawet mocno naostrzone noże szybko tracą ostrość. Co jest tego przyczyną?

Dlaczego nie jest łatwo doczekać się na japońskie noże?

Niektórzy denerwują się, że muszą czekać na japońskie noże. Dlaczego nie ma ich od ręki, skoro wystawione są w ofercie danego sklepu? Co z nimi nie tak, że wymagają cierpliwości?

Demeyere i jego wizja smażenia - 4 typy patelni belgijskiego producenta

Od wielu lat fascynuje nas belgijska marka Demeyere. Jej dorobek, znajomość technologii i jej udział w branży kulinariów dla bardzo wymagających. Dziś o 4 typach patelni Demeyere.

Gorące serwowanie - żeliwne mini-garnuszki francuskiej marki Staub

Serwowanie gorących przystawek to prawdziwa sztuka. Jeśli jednak serwować przysmaki w maluśkich żeliwnych garnuszkach marki Staub, uczta nie może się nie udać.
}