O wielu zaletach domowej pizzy

Pizza jest niezwykła. Ewoluowała w tak nieskończoną ilość odmian, wersji i alternatyw, że powinno się ją obwołać samodzielnym „gatunkiem kulinarnym”. Jeśli zapytać miłośników pizzy, jak powinna smakować, jakie ma mieć dodatki, każdy powie pewnie coś innego. I to jest fenomen pizzy. Możesz dodać do niej, co Ci tylko na myśl przyjdzie, praktycznie wszystko, co jadalne, a ona - z reguły - wyjdzie zjawiskowo. Do pizzy trafiają dodatki warzywne, owocowe, mięsne, ryby, sery, owoce morza, konfitury, przetwory i wszystko, co człowiek zdołał wymyślić. Trzeba przyznać, że pizza to prawdziwie genialny wynalazek.

 

Czy pizza z pizzerii jest zdrowa?

Coraz więcej mówi się o zdrowym gotowaniu. Ale to pojęcie wcale nie oznacza, że musisz się głodzić i rezygnować z, sycącej bądź co bądź, pizzy. Idealnie jest przygotować ją od samej podstawy, czyli ciasta, w domu. Jeśli chcesz zdrowo jeść, powinieneś zapomnieć o mrożonych pizzach, gotowym cieście, które ma w sobie mnóstwo polepszaczy smaku, glutaminian sodu i całą furę chemii.

Jawi się pytanie, czy pizza z pizzerii jest zdrowa lub mniej kaloryczna, niż domowa. I tu badania pokazują, że nawet tworzona w pizzerii pizza ma mniej wartości odżywczych, niż domowa, stworzona na grubym cieście. Czasem ciasto z pizzerii jest dość suche, spieczone i bardzo słone, co prowokuje do sięgania po gazowane napoje, bo one z reguły są sugerowane jako dodatek do pizzy. I już robi się nieciekawie, jeśli patrzeć pod kątem zdrowego żywienia.

I trzecia kwestia - ilość dodatków na pizzy tworzonej hurtowo w pizzerii zawsze będzie w jakimś stopniu ograniczona. Chodzi o możliwie niski koszt jej stworzenia, a maksymalny możliwy zarobek.

 

Czy domowa pizza może być zwana zdrową?

Jeśli przywiązujesz wagę do tego, co jesz, wykorzystasz do stworzenia domowej pizzy najlepszą mąkę. W pizzerii trudno liczyć, że ktoś wyda 8-10 zł na kg mąki, by pizza była możliwie zdrowa i doskonale smakowała. W hurtowni można za 10 zł dostać 10 kg mąki.

Idąc dalej - dodatki do pizzy. Ty wybierzesz to, co najlepsze i najświeższe. Niestety, w pizzerii często korzysta się z rozmrożonych warzyw, czy owoców. Trudno winić, oczywiście, pizzerię, bo biegać codziennie po świeże zapasy nie jest łatwo. Ale coś na tym cierpi.

I kwestia soli.  Wiecie, że w szkołach kształcących zawodowych kucharzy przeprowadzało się kiedyś test daltonizmu smakowego? Polegało to na tym, że kandydat na profesjonalnie gotującego musiał przejść paskudną próbę - atakowało się jego kubki smakowe roztworami o różnym natężeniu i smakach - słonym, słodkim, kwaśnym i gorzkim. Wykrywało się w ten sposób, czy ktoś ma na tyle subtelny smak, by prawdziwie dobrze gotować i przyprawiać potrawy dla bardzo wielu ludzi, którzy są przyzwyczajeni do różnych natężeń podstawowych 4 smaków. Daltonizm smakowy od razu wykrywał, czy ktoś pije dużo alkoholu, czy pali papierosy. Tacy ludzie mają upośledzony zmysł smaku.

Problem, bo teraz w pizzeriach często pracują przypadkowi ludzie. Umiesz robić ciasto na pizzę? Wstawisz do pieca i wyjmiesz niespalone? Jest ok. Oczywiście, nie w tym rzecz, żeby obrażać tych, którzy potrafią przygotować naprawdę doskonałą pizzę. Ale, jak i w każdej dziedzinie, są tu też dyletanci.

Wracając do soli - często pizzy nie da się zjeść, tak jest przesolona. Temu, kto ją przygotowywał, smakuje. Ty, szykując pizzę w domu, dodasz do niej tyle soli, ile regularnie używasz. A jeśli korzystasz z młynków do przypraw, soli dodasz maluśko.

 

 

I jeszcze kilka zalet domowej pizzy

Co oczywiste, przygotujesz ją z najlepszych składników, bo trudno, żebyś na sobie oszczędzał. Składniki Twojej pizzy będą dobrane pod kątem Twojej diety, smaku, ewentualnych schorzeń. Trzecia sprawa - pizza robiona w domu wyjdzie Cię, co niezwykłe, z reguły taniej, niż kupiona w pizzerii. Czemu to niezwykłe? Bo na cieście znajdzie się 2-3 razy więcej pysznych składników, niż na pizzy z pizzerii. I przygotujesz całą blachę takiej mega-pizzy, którą najedzą się minimum 4 dorosłe osoby. Kiedy policzysz, okaże się, że wszystko wyszło, np., na 20-30 zł. 4 pizze w pizzerii w najtańszym wydaniu to koszt, ok., 60 zł - widać, jak to się opłaca.

Jeśli staniesz się pasjonatem domowej, mistrzowsko skomponowanej pizzy, nauczysz się „sterować” jej smakiem. Np. będziesz przyprawiać ciasto (jak Krystian w filmie), będziesz eksperymentował z kolejnością dodawania poszczególnych składników, bo to znacząco wpływa na końcowy smak pizzy.

Spróbuj dodać do 1 pizzy pieczarki, potem szynkę, owoce, warzywa, a na koniec ser. A drugą wersję zrób inaczej – najpierw dodaj warzywa, owoce i pokrojoną szynkę, posyp startym serem, a na samą górę połóż grzyby. I dostajesz zupełnie inną pizzę, mimo identycznych składników. Tego, niestety, w klasycznej pizzerii uświadczyć się nie da.

Możesz, oczywiście, prawie bez końca eksperymentować z mąkami do ciasta. Możesz wypróbować mąki pszenne, żytnie, orkiszowe, ciemne, jasne, kukurydziane, kokosowe, itp. Tu już wszystko zależy od Twojej inwencji.

Tak na dobrą sprawę, gdyby się uprzeć, można by dzień po dniu, przez parę lat, jeść inną pizzę. Oczywiście, mało kto by to wytrzymał. Ale - teoretycznie - dałoby się. Bo domowa pizza ma nieskończenie wiele oblicz.

 

Dział PR Grupy Nas Troje

Zdjęcia: Grupa Nas Troje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Jesienny wyścig zbrojeń

Kto wygra? Kto kogo pokona? Ty zwalczysz w zarodku jesienne przeziębienie, grypę i katar? Czy one położą Cię na łopatki i wstawią do łóżka? Trzy proste sposoby na zwycięstwo.

Czy dobre jedzenie jest drogą do szczęścia?

Co ma wspólnego jedzenie ze szczęściem? Bardzo dużo, choć na pierwszy rzut oka wydaje się to być zupełnie bez związku. Dlaczego dobre jedzenie buduje szczęście, dowiesz się z naszego tekstu.

Cukier w diecie dziecka - o czym powinien myśleć rodzic

Problem odpowiedniej diety dziecka musi również obejmować kwestię zapotrzebowania na cukier. Można, niestety, bardzo szybko uzależnić pociechę od cukru. Jak sobie z tym radzić?

Obiadanie, obiadorek, czy obiadacja?

Dziś słów kilka o przeróżnych odmianach obiadów. Kiedy się je jada? Jakie są tego konsekwencje? Przeczytaj o naszej wizji obiadów serwowanych o różnych porach dnia.

Przepis na risotto z dynią, filetem z kurczaka i kurkami - program "Jedzonko szyte na miarę" poleca!

Risotto to potrawa, która zmienia się w zależności od tego, kto i o jakiej porze roku gotuje. Sprawdźcie, jakie jesienne risotto zaproponowała dla Was Anastazja z „Jedzonka szytego na miarę”.

Co jeść w pracy, jeśli spędzasz czas za biurkiem

Kwestia doboru odpowiednich potraw, czy przekąsek ma ogromny wpływa na wydajność, dobre samopoczucie, koncentrację i spełnienie w pracy.
}