Trzy noże i nieskończoność możliwości - Miyabi 5000 MCD w kuchni

Spotykamy się niezwykle często z przeróżnymi pytaniami dotyczącymi luksusowych, japońskich noży Miyabi. Wielu chce wiedzieć, jaki będzie najbardziej optymalny zestaw noży, który posłuży do wielu kuchennych zadań. Nie da się, niestety, stworzyć jednego uniwersalnego zestawu dla każdego gotującego, bo każdy ma swoje preferencje i swoje miłości. A z drugiej strony taki ktoś niektórych typów noży nie weźmie nawet w dłoń.

Jeden z naszych Klientów rzucił nam wyzwanie. Powiedział, co lubi, a czego robić na pewno nie będzie. Spodobały mu się noże Miyabi z kolekcji 5000 MCD, więc na niej bazowaliśmy, tworząc dla Jego potrzeb zindywidualizowany, 3-częściowy zestaw.

 

Jakie były preferencje Klienta?

Żeby dobrze dobrać zestaw 3 noży, musieliśmy zrobić z Klientem wnikliwy wywiad. Okazało się, że jest singlem, gotuje dla siebie, sporadycznie dla drugiej osoby. Nie robi dużych imprez, nie gotuje „na zapas”. Gustuje w warzywach i owocach. Nie jest jednak wegetarianinem, bo chętnie też przyrządza gotowane, smażone, duszone, czy pieczone potrawy z mięs i ryb. Przy tym zastanawia się nad zajęciem się kuchnią azjatycką, choć na razie nie ma do tego głowy.

Pytaliśmy Klienta, czy często kroi potężne warzywa. Okazało się, że robi dużo surówek i sałatek, ale nie gustuje w klasycznych nożach do tego służących - np. Santoku, czy Narkiri lub Banno-Bunka, bo, jak sam stwierdził, takim nożem nie potrafiłby kroić.

Dodatkowym wyzwaniem był fakt, że Klient od lat kroił niemieckimi, ręcznie kutymi nożami i przyzwyczaił się do ich klasycznej formy. Dlatego odpadły już na wstępie wszelkiego typu specyficzne, czy bardziej azjatyckie w kształcie noże.

I jeszcze jedna istotna dla nas informacja - Klient kocha robić domową szynkę parmeńską, piecze pstrągi i filetuje mięso oraz ryby.

 

Co zaproponowaliśmy naszemu Klientowi - mały nóż do warzyw

Nasz Klient, jak sam określił, kocha twórczą dłubaninę w warzywach i owocach, więc tu nie było najmniejszych kłopotów z wyborem. Zaproponowaliśmy Mu 9 cm, 100-warstwowy, mały nóż do obierania warzyw i owoców, którym pokroi sprawnie też pomidory, czy rzodkiewki na kanapki, czy niewielkie warzywa do zupy. Jak pokazała praktyka, Klient doskonale radzi sobie z przygotowywaniem niewielkich porcji owocowo-warzywnych sałatek, czy surówek za sprawą małego noża Miyabi 5000 MCD. Oczywiście, przygotowuje porcje dla siebie. Gdyby miał rodzinę, taki malutki nóż przydawałby się sporadycznie.

Zachęciliśmy naszego Klienta, by zajął się też misterną sztuką food design’u, bo mały nóż jest do tego wręcz stworzony. I, jak się okazało, trafiliśmy w sedno. Nasz Klient upodobał sobie sztukę zdobienia potraw. Mówi, że dzięki temu Jego dania smakują wiele lepiej, bo są ciekawie udekorowane.

 

 

Jak przydał się w kuchni nóż kucharza z serii Miyabi 5000 MCD?

Najbardziej wszechstronny 20 cm nóż szefa kuchni, nazywany Gyutoh, to podstawa całego zestawu. Zasadniczo rzecz biorąc, noża kucharza nie może nigdy zabraknąć, bo służy porcjowaniu, krojeniu, siekaniu ziół, szatkowaniu warzyw na surówki i sałatki. Nóż kucharza Miyabi 5000 MCD ma klasyczny kształt, a krzywizna ostrza pozwala na przeróżnego typu ruch dłoni i metody krojenia – niskiego, wysokiego, od siebie, do siebie, itd. Więc - mając w kuchni taki nóż - Klient może przygotować klasyczne potrawy europejskie, śródziemnomorskie, czy azjatyckie.

Takim nożem pokroi mięso w kostki, plastry, słupki. Nóż Guytoh Miyabi 5000 MCD poradzi sobie sprawnie z kapustą białą, czerwoną, czy pekińską lub kiszoną. I praktycznie z każdym innym zadaniem, które Klient mu postawi.

Dzięki temu nożowi powstaną sprawnie potrawy jednogarnkowe. Klient pokroi nim szybko składniki na zapiekankę.

 

 

Trzeci nóż to prawdziwe wyzwanie

Skoro nasz Klient jest miłośnikiem szynki parmeńskiej, pieczonych pstrągów, czy filetowania ryb i krojenia chudych plastrów domowej pieczeni, od razu przyszedł nam do głowy długi, wąski 24 cm nóż Sujihiki. Generalnie taki nóż przeznaczony jest do przyrządzania sushi i krojenia rolek sashimi. Jednak z racji wyjątkowo precyzyjnego ostrza pomaga perfekcyjnie kroić kawałki mięsa bez kości, fenomenalnie sprawdza się przy dokładnym filetowaniu drobiu, czy ryb. Jest też doskonałym narzędziem służącym krojeniu domowej pieczeni. Ostry czubek potrafi podważyć skórę łososia i delikatnym ruchem oddzielić ją od tuszki, nie naruszając mięsa. Domową szynkę można pokroić nożem Miyabi Sujihiki na plastry cieńsze niż 0,5 mm – to prawdziwy mistrz precyzji.

 

Sumując

Choć zestaw noży jest specyficzny, przypadł naszemu Klientowi do gustu. Zwróćcie uwagę, że każdy z nas wybrałby pewnie zupełnie inne trzy noże. My, np., nie zdecydowalibyśmy się na mały nóż do warzyw, zastępując go nożem uniwersalnym lub Banno-Bunką. A nóż do sashimi zamienilibyśmy na Nakiri lub Santoku.

Oto, dlaczego nie można przedkładać własnych przekonań na temat funkcjonalności ostrza nad to, czego życzy sobie Klient. W końcu to nie my, a On będzie korzystał z zestawu w swojej własnej kuchni i to Jego preferencje muszą być priorytetowe. My możemy tutaj służyć tylko jako doradcy.

A dlaczego o tym piszemy? Bo kiedy kupujecie komuś nóż na prezent, zróbcie z nim wcześniej subtelny wywiad. Możecie wybrać nóż, który spełni Wasze, a nie obdarowywanej osoby, marzenia o doskonałym ostrzu.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Grupa NasTroje

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

Artykuły powiązane

Dlaczego faworyzujemy kuchnię?

Prawdziwa kuchnia jest nadzwyczaj przytulna. Staje się miejscem rodzinnych spotkań, bardzo ważnych rozmów i wspólnego gotowania. To miejsce prawdziwie magiczne.

Lewe ręce do krojenia, czyli o nożach dla leworęcznych

Japońskie noże dla leworęcznych są, z zasady, wiele droższe, niż ich klasyczne odpowiedniki dla praworęcznych. Czy aby na pewno nóż dla osoby leworęcznej jest trudniej wykuć?

Noże szefa kuchni, noże kucharza, Gyuto - leksykon noży, część 2

Najbardziej podstawowy, konieczny w każdej kuchni nóż – to Gyuto, czyli nóż kucharza, zwany też nożem szefa kuchni. Posłuży wszystkim kuchennym czynnościom.

Po co Ci luksusowy sprzęt kuchenny?

Wielu nie ma świętego pojęcia, że w Polsce rozwija się branża luksusowego sprzętu kuchennego klasy Premium. Wielu dziwi się, że coś takiego można dostać, choć w świecie sprzęt jest już legendą.

Dedykowane dla Ciebie - jak mistrzowie rzemiosła rozpieszczają Klienta (cena nie gra roli)

Świat designu wypełniają sprzęty czasem kompletnie niepowtarzalne. Niestety, z reguły kosztują majątek. Ale, co cieszy, pooglądać je sobie można, jak mawiają, całkiem za darmo.

Jak w kilka minut przygotować michę pysznej surówki?

Surówka jest zawsze dobrze widziana. I to nie tylko jako dodatek do głównego dania. Surówka pełni rolę idealniej przekąski w pracy, na drugie śniadanie, czy lunch. Spróbuj naszego przepisu.
}