Uwiedzeni na ostro - czyli o wielkiej namiętności do noży

Miłość, jak każdy wie, bywa trudna. Często ciężko pojąć, o co w niej chodzi, czasem wymyka się logice, często łączy się z cierpieniem, ale zawsze towarzyszy jej przenosząca w inny wymiar euforia. Bywa też miłość ostra, taka do pierwszej krwi, wymagająca ofiar, drapieżna, często jeszcze, na domiar złego platoniczna, jednostronna, bo obiekt pożądania nie odwzajemnia uczuć. A jaka to miłość, o tym mówi nasz artykuł.

Nasz (nasz, czyli właścicieli portalu Chimmo.pl, który ma przyjemność gościć Państwa u siebie) latami tworzony, modyfikowany i udoskonalany sklep www.smakprostoty.pl, w którymś momencie zaczął żyć swoim życiem. Nawet nie bardzo wiedzieliśmy, kiedy to się stało, kiedy tak dojrzał i uniezależnił się, a potem poszedł swoją drogą, jak dorastające, zbuntowane dziecko. Prawda to gorzka z jednej, a ciekawa i poruszająca z drugiej strony, bo nagle okazało się, że dzieło opuściło ramy i nakazało mistrzowi zakochać się w nim bez pamięci. Stworzyliśmy Pigmaliona. Nie dość na tym, Pigmaliona o wielu obliczach. Jedno z nich nosi nazwę „nóż kuchenny”.

 

Japońskie noże są tak genialne, że nie da się w nich nie zakochać

 

Wielka miłość od pierwszego wejrzenia

Miłość do wyśmienitych noży, bo o nich tu mowa, których jest w naszym sklepie mnóstwo, spadła na nas nieoczekiwanie. Jak każda miłość, zaczęła się zupełnie niewinnie od spotkania z doskonałymi nożami, którymi w 1998 roku szef naszego sklepu, Krystian Wawrzyczek, kroił w kuchni jednej z rządowych instytucji, gdzie pracował, a gdzie od czasu do czasu gościł, przyjmowany hucznie i z honorami, prezydent RP. To był etap zauroczenia połączonego z szacunkiem – do noży, rzecz jasna.

Minęło parę lat i powstał sklep www.smakprostoty.pl, w którym swoje malutkie, malusie miejsce na początku miały noże Haiku i Type 301 marki Chroma. Wtedy, o czym nie mieliśmy pojęcia, nożowa miłość zasiała ziarno i kiełkowała powoli. Początkowo noże były tylko nożami, pięknymi, egzotycznymi i orientalnymi, ale tylko nożami, które z zaangażowaniem prezentowaliśmy Klientom. Sami nie wiemy, ja i moja ekipa, kiedy padliśmy ofiarą podstępnych, zacieśniających się wokół naszych serc zabiegów przebiegłych, zwodniczo pięknych kuchennych noży z całego świata.

 

Szaleńcze uwielbienie doskonałych ostrzy

Kiedyś pękła tama i zalała nas prawdziwa żądza ostrza, graniczące z mistycznym obłędem uwielbienie noży. Szczęściem, cały mój zespół i żona ukochana podzielają moje ostre zamiłowania, bo – w przeciwnym wypadku – nasze relacje mogłyby stanąć na ostrzu noża. Nie wiemy, jak to się stało, kiedy to oczarowanie przerodziło się w prawdziwą pasję, ale to chyba nie jest ważne. Doszliśmy do wniosku, że odrębna część sklepu musi być nożom poświęcona. Zebraliśmy, na wzór znanych, cenionych europejskich sklepów, noże nad nożami. Staliśmy się sklepem internetowym, który ma starannie dobrane, najdoskonalsze noże. Myślę o nożach nad nożami, nożach, które opętują swoim urokiem i mocą całe pokolenia.

 

Wyśmienita jakość, perfekcyjna ostrość, piękny design – to wyróżnia doskonałe noże Kramera

 

Zaczarowani nożami

Tak sobie myślimy, na marginesie, że, by wyplenić z naszych dusz i serc ukochanie do noży, trzeba by obmyślić specjalnie dla nas jakieś egzorcyzmy. Utonęliśmy w oczarowaniu. Kiedy pojawia się na horyzoncie nowa marka z luksusowymi, unikatowymi nożami, rzucamy wszystko. Nic się wtedy nie liczy, byle tylko dowiedzieć się o nich jak najwięcej, kroić nimi, oglądać i podziwiać. Analizując nasze zachowanie, reagujemy identyczną, czystą, 1000-procentową, nieskalaną euforią na noże, jak reagowaliśmy na widok naszych pierwszych miłości.

Identycznie zachowywaliśmy się, kiedy dopadło nas pierwsze, a niezapomniane zakochanie. Czyli, nasz tytuł nie jest w niczym przesadzony - www.smakprostoty.pl po prostu kocha noże. Ale – przy okazji – wiemy o nich tyle, ile latami mogliśmy się dowiedzieć, by rzetelnie przekazywać swoją wiedzę kolejnym miłośnikom ostrza i dobrego krojenia. Potrafimy dobrać nóż dla każdego gotującego – od amatora, który nigdy nie miał do czynienia z doskonałymi ostrzami, po profesjonalistę, który potrzebuje bardzo specjalistycznego noża.

 

Noże tworzone przez najprawdziwszych mistrzów rzemiosła

Co nas urzeka w nożach kuchennych? Mówimy, oczywiście, o najlepszych nożach świata, w większości tworzonych ręcznie przez wiele większych od nas pasjonatów. Kochamy ich różnorodność, zaklętą w stali miłość do rzemiosła, do swojego kraju – w przypadku noży japońskich, uwielbienie precyzji, przywiązanie do tradycji. Uwielbiamy w nożach to, że są przekazicielami historii – mamy u siebie noże, które wykuwają mistrzowie 25-go, czy nawet 30-tego pokolenia kowali, którzy od swoich przodków uczyli się sztuki tworzenia unikatowych mieczy i noży japońskich. Mamy do czynienia ze sprzętem, który jest wynikiem, np. 900 lat doświadczeń rodzin, które kuły miecze i noże dla shogunów i kolejnych cesarzy Japonii. Jak tu nie kochać takich noży?

 

Za co kochamy doskonałe noże?

Wielbimy też „nasze” sklepowe noże za to, że się nigdy, ale to nigdy nie „zatną”. Będą działały perfekcyjnie całe lata, ciągle i ciągle można je będzie ostrzyć, a one będą wyglądały jak nowe.

Wielbimy ich wyważenie, przepiękne rękojeści, malownicze damasceńskie dziwery, fakt, że każdy z nich to – co tu dużo mówić – unikatowe dzieło sztuki nożowej, tworzone przez rozkochanego w stali człowieka, która poddaje się jego twórczemu geniuszowi.

 

Wiemy, czym kroimy

Z tego też względu ciągle i ciągle o nożach mówimy, piszemy i filmujemy je. Widzimy, że świadomość noża i nadzwyczajna przyjemność wynikająca z posługiwania się doskonałym, ultra ostrym sprzętem, niegdyś w Polsce znikoma, teraz rośnie. To motywuje do tworzenia bazy wiedzy o najlepszych nożach świata. Możemy poszczycić się kompletnym leksykonem noży – i w formie artykułów i filmów. Stworzyliśmy bardzo cenioną przez nawet wielu profesjonalnych kucharzy Video Szkołę Krojenia. Tworzymy też filmy poradnikowe, w których nasz specjalista podpowiada, jak dobrać nóż, jaki jest najbardziej podstawowy zestaw noży. W naszych tekstach śmiejemy się nieraz z mitów związanych z nożami, z towarzyszących im przesądów, kpimy z nieudolnego używania ostrza.

 

Dobra kuchnia zaczyna się od noża

Chcemy mówić o nożach jako jednym z najważniejszych sprzętów kuchennych, od którego zaczyna się gotowanie. Wiemy, że nasza pasja się udziela, że nasi Klienci najpierw ostrożnie, potem z coraz większą radością, a w końcu w prawdziwym rozkochaniu kroją całymi latami wybranymi przez siebie nożami. Nadzwyczaj cieszy nas, że coraz większa grupa gotujących przywiązuje się do noża. Powoli tworzymy grono, rzec można, swoisty klub, pasjonatów noży.

 

Kuchnia obejść się bez noża nie może, a doskonały, japoński nóż całkiem zmienia jej oblicze

 

Specjalista radzi specjalistom

Nasza specjalizacja, fachowość w przedstawianiu noży i ich wielkie ukochanie oddziałuje na świat – często zdarza się, że polecamy noże zawodowym kucharzom, restauracjom, sieciom hoteli. Mamy przyjemność propagować noże w prasie, w telewizji. Naszą pasją zarażają się biznesmeni, ludzie sztuki, prezenterzy telewizyjni, politycy i ci wszyscy, którzy dostrzegają nadzwyczajność ostrego noża.

 

O naszych nożach wiemy wszystko

Przy okazji – nasza niesłychanie bogata oferta jest tak skonstruowana, tak dobrana i wyselekcjonowana, by dobór nie stanowił problemu. Każdy nóż jest szczegółowo opisany, opatrzony jest artykułami, filmami, niezwykle precyzyjnie tworzonymi (czasem całymi tygodniami) właściwościami danego produktu. Chcieliśmy, i to się udało już osiągnąć, stworzyć w naszym sklepie www.smakprostoty.pl przestrzeń, w której noże będą czuły się jak w domu.

 

Miłość do ostrza czasem trochę bolesna

Na koniec, wracamy do początku naszego artykułu. Pisaliśmy, że istnieje miłość okupiona krwią, miłość ostra, miłość bardzo wymagająca, niewybaczająca błędów. Taka jest właśnie miłość do doskonale ostrego noża. On czasem żąda ofiary z krwi, można sobie nim pokroić palce, ale wszystko mu się wybacza, bo taka jego natura – nóż jest surowy, dziki, na swój sposób nieokiełznany. Dominuje, co tu dużo mówić. Ale – z drugiej strony widzimy coś nadzwyczajnego. Ostry, piękny, doskonale wykuty nóż ma moc, o której, patrząc na jego rozmiar, często nie ma się nawet pojęcia. Nóż potrafi zmienić nie tylko kuchenne pasje, ale natchnąć życie poczuciem, że ma się ciągle coś do odkrywania i ma się wpływ na swoją egzystencję. Genialne, ręcznie kute noże kuchenne wielbionych przez nas marek uczą, że wszelakie, nie tylko kuchenne eksperymenty, nie mają granic i że człowiek może ciągle i ciągle doskonalić się w rozwoju.

 

Tych Państwa, którzy rozumiejąc ideę robienia najlepiej, jak się da tego, co się robi, zapraszamy do przeczytania pozostałych tekstów dotyczących naszej, wypełniającej idei życie.

 

 

Krystian Wawrzyczek – specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Kichiji, Miyabi, Zwilling

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Mądr Polak po szkodzie, czyli moda na nieczytanie instrukcji

Sam sobie winien ten, kto, kontestując istnieje instrukcji lub jawnie ją lekceważąc, doprowadził swój nóż, czy patelnię do ruiny. Kuchenny Inkwizytor pali na stosie nieczytających kuchenne instrukcje.

Kapryśne patelnie ze stali szlachetnej - tajniki smażenia

Patelnia ze stali szlachetnej to wyśmienity sprzęt kuchenny. Posłuży przez lata pod warunkiem, że będzie odpowiednio przygotowana do smażenia.

Podróże Guliwera, czyli zminiaturyzowana szkoła gotowania

Kuchenny Inkwizytor opowiada o swoich przygodach w krainie liliputów. Lekcja gotowania w inkwizytorskim wydaniu może, co niebywałe, okazać się być niebezpieczna. Zapraszamy do lektury.

Młynki do mielenia soli - zdrowa alternatywa

Jeśli nie próbowałeś przyprawiać świeżo mieloną solą z młynka, nie masz nawet pojęcia, jak szkodzisz samemu sobie. Przyprawiając z łyżeczki, palcami, przesalasz niemal każdą potrawę.

Skagerak - Chleb w teakową, skandynawską kratę

Miodowo-brązowa, ciepła, piękna barwa naturalnego drewna teakowego sprawia, że deska do pieczywa – Pantry – marki Skagerak, staje się prawdziwym dziełem sztuki kuchennej.

AGD Bugatti odnosi sukcesy w kuchniach świata, część 1

Włoska marka Bugatti słynie ze swojego doskonałego, designerskiego sprzętu kuchennego. Największą popularnością cieszą się, bez wątpienia, czajnik Vera i toster Volo.
}