Wok i mrożone warzywa

Masz chęć na warzywa w sosie? Wok załatwi to niemal sam, bez Twojego udziału. Zażyczysz sobie egzotyczną, wyrafinowaną potrawę z krewetkami i pędami bambusa? Wok - na Twoje skinienie - przyrządzi gorącą kolację dla bardzo wybrednych. Nie masz pomysłu, a masz ambicję nakarmić rodzinę czymś pysznym? Sięgnij po woka. Włożysz do niego wszystko, co znajdziesz w lodówce. I szybko się przekonasz, że wok to naczynie, które praktycznie mieszka na blacie, czy kuchence, bo tak często jest używane.

 

 

Polacy boją się woka, bo nie rozumieją jego istoty

Są ciągle przekonani, że wok służy do przygotowywania podejrzanych, egzotycznych, trudnych w przyrządzeniu, czy nawet bardzo drogich i wymagających biegania po delikatesach potraw, które na pewno nie będą nikomu smakować. Ci, którzy nie wiedzą, co potrafi wok, z reguły twierdzą, że nie lubią w nim gotować. Ciekawe, prawda?

Ci z kolei, którzy raz spróbowali przygody z wokiem (ale mowa tu o woku z prawdziwego zdarzenia, nie o jakimś paskudztwie z marketu, które kosztuje naście złotych i nie ma kompletnie nic wspólnego z wokiem) przepadli z kretesem. Rzadko kiedy jednak oficjalnie przyznają się do swojej fascynacji wokiem, bo musieliby się z niej tłumaczyć. Więc gotują w tajemnicy i dzielą się wrażeniami wyłącznie z innymi woko-maniakami.

Ten tekst, dedykowany początkującym woko-maniakom, nie ma za zadanie przekonywać nikogo do woka. Albo ktoś spróbuje i go pokocha, albo będzie twierdził, że to fanaberia.

 

 

Mrożonki a wok

Wielu gotujących w woku wie, że ciągle jeszcze dość trudno znaleźć w Polsce przeróżne, sugerowane przez sprawdzone, światowe przepisy i książki kucharskie składniki. Dlatego trzeba korzystać z tego, co jest pod ręką. Wiele dobrego potrafią zdziałać przeróżne mrożonki, tym bardziej, że obecnie można bez kłopotu dostać dość egzotyczne mieszanki - i pakowane, i na wagę.

Wok pozwala na bardzo sprawne i szybkie przyrządzenie dania na bazie mrożonek. Nawet tych najprostszych. Wystarczy podstawowy zestaw mrożonych warzyw, typu marchew, groszek, fasolka szparagowa, siekana cebulka, trochę mięsa i już robi się pyszne danie. Bo wok pomiesza smaki poszczególnych składników tak, że będą czarować odmiennością i delikatnością.

Pytanie, kiedy dodać do woka mrożonkę? Obsmaż w woku cebulkę z mięsem, a kiedy mięso będzie na pół miękkie, dodaj mrożone warzywa. I teraz masz dwa wyjścia. Jeśli planujesz wilgotną potrawę, bardziej duszoną, niż smażoną, do której stworzysz sos i podasz z, np., ryżem, czy kaszą, wtedy od razu po wrzuceniu do woka mrożonych warzyw przykryj go pokrywką.

Jeśli wolisz z kolei, by Twoja potrawa była bardziej sucha, a warzywa sprężyste i jędrne, nie stosuj pokrywki, a poczekaj, aż wilgoć z mrożonych warzyw wyparuje. Dodaj przyprawy i ciesz się smakami, które powstaną z niemal niczego - w kilkanaście minut.

 

Krystian Wawrzyczek, specjalista z zakresu żywienia, technik i technologii kulinarnych

Zdjęcia: Depositphotos

www.prestizowakuchnia.pl

 

Szukaj nas tutaj:

 

                

 

 

Artykuły powiązane

Wypasiony prezent dla kuchennego bosa

Przepiękny, nadzwyczaj elegancki kolor naczyń Basil Green, francuskiej marki Staub, kusi wyrazistą, szmaragdową zielenią. W żeliwnym garnku wszystko smakuje trzy razy lepiej.

Modne kuchenne akcesoria z drewna teakowego

Ci, którzy kochają kuchnię wypełnioną drewnianymi dodatkami, nie potrafią oderwać wzroku od teakowych akcesoriów marki Skagerak Denmark – tu design łączy się z funkcjonalnością.

Trzy noże i nieskończoność możliwości - Miyabi 5000 MCD w kuchni

Wielu kupujących noże zastanawia się, ile faktycznie ostrzy będzie im potrzebnych. Okazuje się, że wystarczy całkiem prosty zestaw, np. 3 noży, by poradzić sobie z każdym kuchennym wyzwaniem.

Naczynia TechnIQ Scanpan i poszalejesz w kuchni

Duńska marka Scanpan znowu jest na topie. Wraz z zawodowymi kucharzami stworzyła serię niezwykle pomysłowych, nieprzywierających i stalowych naczyń TechnIQ.

Na babski rozum - rozpuszczalna patelnia

To, co czasem wymyślają uczeni przez Internet ludzie, przekracza granice wyobraźni. Przerażony kuchennymi herezjami Inkwizytor za pióro łapie i o patelni rozpuszczalnej pisze.

Codzienna i niecodzienna patelnia

Patelnie, o czym wielu pewnie nie wie, dzielą się na codzienne i niecodzienne. Skąd taki podział i co oznacza, wyjaśni nasz specjalista z zakresu żywienia.
}